Skolyoz Tedavisi

Skolyoz; çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülen ve sebebi bilinmeyen omurga eğriliğidir. İleri yaşlarda omurgada oluşan deformiteler sonucunda da skolyoz oluşabilmektedir. Skolyozu teşhis etmek için iyi bir muayene ve radyografi gerekir. Bir kez teşhis edildiğinde ilerleme olup olmadığını göemke için çoğunlukla 6 ayda bir radyografi tekrarlanarak skolyoz açısı ölçülür. Skolyozun derecesine göre tedavisi değişmektedir. İleri skolyozlarda cerrahi uygulanır. İleri olmayan ve hızlı ilerleme eğilimi göstermeyen skolyozlarda fizik tedavi ve egzersiz bazen de korse tedavisi yapılmaktadır. Çocuğunuzda skolyoz olduğunu düşündürecek bulgular (omuz hizası arasında fark, sırtta asimetri gibi) olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışın. İlerlememesi için fizik tedavi ve egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

Skolyoz tedavisinde cerrahi olmayan yöntemler:

 

  • Skolyoz tedavisinde egzersiz olmazsa olmazdır. Cerrahi bile yapılsa egzersiz gerekir. Özellikle sırt, boyun, bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler ve skolyozun eğrilik yönüne göre özel bir egzersiz programı uygulanmalıdır.
  • Fizik tedavi. Skolyozun eğrilik yönüne göre güçlendirilmesi gereken tarafa ağırlık verilerek kas güçlendirici fizik tedavi programı uygulanabilir.
  • Belli açılardan büyük olan skolyozlarda korseleme yöntemi skolyozun açısının artmasının önüne geçmek için uygulanmaktadır.
  • Tüm tedavilerle kombine edilerek uygulanabilir.
  • Akupunktur, nöral terapi. Özellikle ağrılı durumlarda ağrıyla başa çıkmak için kullanılabilen yöntemlerdir.

 

Bodrum’ da skolyoz tedavisi için kliniğimize bekliyoruz.